Europa League: «Ορθια» η ΑΕΚ (1-1) στο ΟΑΚΑ με την Ντιναμό Κιέβου [βίντεο] - iefimerida.gr

Europa League: «Ορθια» η ΑΕΚ (1-1) στο ΟΑΚΑ με την Ντιναμό Κιέβου [βίντεο]

Φωτογραφία: Εurokinissi
NEWSROOM IEFIMERIDA.GR

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει, αλλά στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει την Ντιναμό Κιέβου (1-1) και έτσι πάει με ελπίδες στην ρεβάνς στο Κίεβο την επόμενη Πέμπτη.

Η Ενωση με το αποψινό 1-1 έχει ελπίδες πρόκρισης αν βρει και αυτή γκολ στην ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Ουκρανία, αν θέλει να περάσει αυτή στους «16» του Europa League και να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Στο 80' ο Αϊντάρεβιτς ισοφάρισε με κεφαλιά 7 δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς, το γκολ από το 19' του Τσιχανκόβ. Η ΑΕΚ έχει παράπονα από την διαιτησία του Ισπανού ρέφερι, είχε μέτρια εικόνα στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στην επανάληψη με τον Χριστοδουλόπουλο να μπαίνει στο ματς ήταν η καλύτερη ομάδα και άγγιξε το γκολ πολλές φορές πριν σκοράρει ο Αϊντάρεβιτς.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους περίπου 35.000 οπαδούς της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν για 23ο ματς αήττητοι σε Ελλάδα-Ευρώπη.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος (79΄ Αϊντάρεβιτς), Κλωναρίδης (52΄ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Λιβάγια, Γιακουμάκης (57΄ Αραούχο)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Μορόζιουκ, Κάνταρ, Χατσερίδης, Κετζιόρα, Σεπέλιεφ, Μπουγιάλσκι, Τσιγκάνκοφ, Γκάρμας (78΄ Μπεσέντιν), Γκονζάλες, Ζούνιορ Μοράες (90΄ Σαπαρένκο)

* Από το πρώτο ημίχρονο ο Μάρκο Λιβάγια και ο Όγκνιεν Βράνιες «ακύρωσαν» τα εισιτήριά τους για Κίεβο. Αμφότεροι συμπλήρωσαν κάρτες και δεν θα αγωνιστούν στη ρεβάνς, γεγονός που δυσχαιρένει ακόμα περισσότερο την προσπάθεια της ΑΕΚ.